Brzdí minimální daň ekonomiku?

29. března 2006 v 23:37 | Jay |  Jen tak...
Jiří Paroubek dnes napsal do Hospodářských novin článek o živnostenském podnikání, kde obhajuje politiku vlády v tomto odvětví. Uvádí zajímavá fakta:

"Byl rok, kdy přechodně ubylo živnostenských oprávnění - zavedli jsme různá daňová opatření a lidé, kteří nevykonávali žádnou reálnou činnost, zrušili registraci. Fungujících živností neubylo; odřízly se ty, které neměly faktické naplnění. Střednědobý trend je však jasný: růst. Na začátku roku 2002 bylo v zemi 515,4 tisíce podnikatelů bez zaměstnanců, na konci loňského roku to bylo 547,8 tisíce (jde o faktické podnikatele podle údajů Českého statistického úřadu)." Celý článek najdete zde.

To se dobře čte. Jen bych se rád pozastavil nad těmi "nevykonávajícími" a "nefungujícími" živnostmi. Mnohé z nich bylo podle mého názoru vedlejší činnosti, kterými si lidé přivydělávali a s příchodem minimální daně (různá daňová opatření) tuto činnost vzdali.
Minimální daň se mi nelíbí právě kvůli tomu, že brzdí tyto vedlejší činnosti a koníčky lidí. Sám mám takovou živnost: "podnikám" při studiu, vydávám hudbu. Tento koníček sice uživí sám sebe, ale peníze nevydělá. Teď mi brzy skončí studentské výhody a skončím i živnost, protože si minimální daň nemůžu dovolit.
Je to škoda, protože si myslím že takovéto vedlejší aktivity mohou mít také jistý vliv na ekonomiku. Naše vydávání desek může sloužit jako příklad: v Čechách jsme za rok utratili desítky tisíc korun za výrobu zvukových nosičů a téměř všechny jsme pak prodali v cizině. Zisk pro nás nenastal, ale česká ekonomika "zbohatla" o dovezené peníze.
Minimální daň tedy alespoň v takovýchto případech brzdí ekonomiku. Doufejme že vláda, která vzejde po červnových volbách, přehodnotí situaci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | 29. listopadu 2006 v 9:11 | Reagovat

Minimální základ daně postihne méně osob, než by se mohlo na první pohled zdát. Týká se jen podnikatelů s příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství, ze živnosti nebo z jiného podnikání podle zvláštních předpisů (např. advokáti, auditoři atd.). Netýká se však osob s příjmy z jiné samostatné výdělečné činnosti (např. umělci, autoři, tlumočníci atd.)

Ja bych to zas tak cerne nevidel, jenomze zivnostnici dokud budou platit dane, budou stale nadavat....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama