Miloš Dahl a Roald Urban

28. června 2006 v 10:55 | Jay |  Kultůra a věci kolem
Škola trochu opadla, takže mám pár dní čas věnovat se svému koníčku z dětství a dospívání, totiž beletrii . Za poslední týden jsem přečetl dvě knížky, tak o nich něco napíšu...

Urbana mám moc rád už od Sedmikostelí. Pole a palisáda je jeho příspěvkem do mezinárodní edice Mýty, kdy byli různí autoři vyzváni k převyprávění nějakého mýtu. Takže Urban reprezentuje naši malou zemi vedle například Margaret Atwood.

Kniha je krátká, dá se přečíst jedním tahem. Popisuje příběh kněžny Libuše a Přemysla Oráče, ovšem po urbanovsku. Události sledujeme z pozice Libuše samotné a má to šťávu. Nikdy to nebudu vědět jistě, ale mám takový pocit, že Urban umí věrně vystihnout ženské uvažování - viz román Stín katedrály.

V Poli a palisádě se také na dotek přiblížíme k duchovnímu světu starých Slovanů, jejich božstvům a ďasům.
A nejlepší pasáž je Libušin mystický zážitek u čarovné tůňky - to mi běhal mráz po zádech:-) Vřele doporučuji!

Můj nejobdivovanější autor dětské literatury. Knihu Jakub a obří broskev jsem četl pořád dokola. Ovšem Strýček Oswald je poněkud z jiného soudku a něco mi říká, že pro děti to asi nebude (nejsou tam totiž žádná mluvící zvířata).

Jedná se o příběh největšího smilníka všech dob, bonvivána a bezskurpulózního podnikatele. Oswald má jediný cíl: být bohatý a obtáhnout co nejvíce žen. Je to vůbec první Dahlův román a i když se tu projevuje autorova schopnost napsat absurdní příběh a vyvolat groteskní situace, docela mě zklamal.

Ale možná už jsem příliš naočkovaný gender tématikou a prostě se nedokážu naladit na hlavní postavu, jejíž heslem je "s každou jen jednou". Knihu jsem ale dočetl celou a párkrát jsem se dost nasmál.

Ale Obří broskev je Obří broskev!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama