Emisní povolenky - jak Češi bojují za čistý vzduch

9. listopadu 2006 v 0:28 | Jay |  Životní prostředí
Česko požádá v Bruselu na roky 2008 až 2012 o povolenky na 101,9 miliónů tun emisí oxidu uhličitého ročně. Proč chceme víc než minule, přestože jsme ani současné povolenky plně nevyužili?

Ministerstva průmyslu a životního prostředí se shodla, že požádáme o pár tun navíc. Povolenky na emise mají být tržním nástrojem, který má vyvažovat externality. Má motivovat producenty emisí, aby emise snižovali a nevyužité povolenky prodali. V tříletém období od roku 2005 dostala tato země povolenky na 97,6 miliónu tun ročně. Loni však podniky vypustily jen 82 miliónů tun emisí a na prodeji povolenek vydělaly miliardy korun.
Logicky by tedy na další období měla naše republika dostat méně povolenek, aby tak byl spuštěn další motivační mechanismus, který povede ke snížení emisí a inovacím. To se nestalo, naši ministři chtějí víc.
Chtějí víc, protože tady jde o "velký prachy". Miroslav Beneš z ODS říká, že firmy by mohly dostat až 300 miliónů korun navíc. Ty prý půjdou na ekologické inovace. Mě to připadá tak, že pánové z ODS navázaní na velký průmysl pomohli přátelům k penězům.
Myslím, že jestliže dokáže průmysl ušetřit přes 15 miliónů tun ročně v současnosti, pak se do limitu vejde i v příštích letech, i kdyby rostl nynějším tempem. Tady jde o to, dostat peníze "zadarmo".
Navíc se ukazuje nedostatečný globální pohled pánů ministrů, protože i kdyby se peníze utržené z nadbytečných povolenek u nás ekologicky investovaly, prodané povolenky koupí samozřejmě někdo, kdo bude chtít emise vypustit a s našimi povolenkami se mu to povede.
Ale to nás už nemusí zajímat, protože to bude za hranicemi této krásné země, že? Chtělo by to nějaké Ambrozkovy esemesky...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Gaspacho Gaspacho | Web | 9. listopadu 2006 v 19:08 | Reagovat

Sice jsme snížili emise o ňákých 12% místo požadovaných 8%, ale přesto ve více než 1/3ČR byly překročeny stanovené limity znečištění, za které nám hrozí pokuty z EU. To se teda týká hlavně prachových částic, ale i tak...

2 tokio hotel tokio hotel | 11. prosince 2006 v 16:04 | Reagovat

bchbost

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama