Flashback: Fuckparade 2001

21. listopadu 2006 v 17:47 | Jay |  Hudba
Ve svém počítači jsem našel report, který jsem napsal po našem návratu z berlínské Fuckparade 2001. Enjoy....

Když jsme tento rok opět obdrželi pozvání na Fuckparade a nabídku pro Jindru (Noize Punishment) na vystoupení na afterparty v klubu Stellwerk pořádané Klangkrieg produktionen, neváhali jsme. FP je už dlouho akcí, kam se sjíždí celá scéna ze všech světadílů a Berlín je tak jako tak centrem extrémní elektroniky.
Po zdlouhavé cestě vlakem jsme dorazili do Berlína den před vypuknutím celé akce. Na nádraží na nás už čekala Pikulka, Češka, která dlouho žije v Německu se svým přítelem Peterem, spolupořadatelem FP. U nich jsme byli ubytováni - jejich byt už byl plný hudebníků. Kielce Terror Squad z Polska, Bloody Fist z Austrálie a další lidé se pohybovali po místnostech, živě diskutovali a vyměňovali si promo desky a CD.
Druhý den, 14.8., byl program následující: navštívit Joela z digi/tal:net, který distribuuje desky Hardliner rec., potom vyrazit na průvod FP a večer do Stellwerku.
Tady bych se měl zmínit o situaci, která nastala okolo Fuckparade, respektive okolo průvodu městem s auty naloženými soundsystémy,. Průvod byl vždy (tento ročník byl již pátý), nahlášen jako demonstrace proti Loveparade, která je sice také nahlašována jako demonstrace, ovšem pořádaná firmou Loveparade GmbH. Poplatek za kamion, který se chce zůčastnit LP je 2000 DM, takže jaká je tohle demonstrace? FP má také antiautoritářský a protifašistický podtext, stojí prakticky za stejnými požadavky jako Reclaim the Streets co se týče městského prostoru.
Tento rok ale autority odmítly uznat LP jako demonstraci ve spojitosti s protesty eko-organizací bránícími park Tiergarten (je každoročně devastován návštěvníky LP) a šmahem vzali i Fuckparade.
Organizátoři FP se odvolali k soudu, který jejich akci povolil, ale město se odvolalo také a nejvyšší zemský soud definitivně 12.8. rozhodnul, že FP není demonstrace, protože hudba není prostředek k vyjádření názorů. Téměř okamžitě poté se sešli organizátoři a rozhodli se, že místo FP bude demonstrace "za právo demonstrovat prostředky, které si sami vybereme" (tedy i hudbou). Policie k této akci nemohla mít námitky, ale zakázala na demonstraci kamiony a soundsystémy.
Takže 14. července dopoledne jsme zašli do sídla digi/tal:net (Joelova bytu). Joel nás uvítal v tričku Hardliner a seznámil nás se svým hostem, ze kterého se vyklubal Rebel Assault z Holandska. Po delším vybírání desek pro českou distribuci jsme se všichni vydali na demonstraci.
Na místě srazu už byly stovky lidí, keří se schovávali před hustým deštěm. Všichni příchozí byli velmi důkladně prošacováni policisty. Nakonec se sešlo asi 6000 lidí (slyšel jsem také číslo 3000, takže nevím co je správněJ). Na to, že celá tato demonstrace byla znouzectnost a že informace o ní se šířily prakticky jenom ústně nebo po internetu, je to slušná účast. Hudba ale citelně chyběla. Jediná produkce, které jsme se dočkali, byl jam bubeníka a saxofonisty - vypálili takový d'n'b, že by se za něj nemusel stydět ani Roni Size…
Potom se celý dav vydal na pochod městem, který končil u Volksbůhne, kde vystoupili organizátoři a Trauma XP přečetl projev. Všechno probíhalo za dost silné policejní asistence, shromáždění bylo doslova obklíčeno.
Doteď mi není jasné, jak se přes policisty dostalo auto se soundsystémem. My jsme zrovna byli zabráni do diskuse se stevvim z c8.com, když se začala ozývat hlasitá hudba. Lidi vydali vítězný pokřik a vrhli se po zvuku. Ovšem nejen účastníci demonstrace, ale i pořádková jednotka policie se rozběhla k soundsystému a během několika vteřin její příslušníci přestřihli kabely od reproduktorů, zatímco další se snažili z auta dostat zamknuvší se pachatele. Ovšem takováto akce vyvolala dost prudkou reakci lidí, kteří začali policisty napadat kameny a lahvemi. Ti vytvořili kordon, povolali nějaké posily a začali dav rozhánět.
Celá potyčka trvala asi tři minuty a pak se situace uklidnila. Stalo se tak hlavně díky organizátorům, kteří se dokázali rychle domluvit s velitelem na odvolání zásahu, zatímco organizátoři megafonem vyzvali lidi ke klidu. Berlínský tisk pak psal pouze o menších incidentech.
Demonstrace se poté začala rozcházet. Podle Christophera z Klangkrieg byla úspěšná a otevřela dveře k obnovení FP příští rok…
My jsme šli domů umýt se a najíst a pak jsme se vydali do klubu Stellwerk, kde měla vypuknout party Klangkrieg "International underground" a kde měl vystoupit Noize Punishment a asi patnáct dalších kapel DJs.
V klubu bylo už od začátku slušně narváno (za celou noc se tam mohlo vystřídat asi 1000 lidí), byly tam i dva stánky s deskama (včetně desek Hardliner rec.).
Noize Punishment hrál jako první v hlavním sále a hned od začátku měl plný parket křepčících postaviček, které se svíjely na jeho zběsilý a noizový breakcore punk. Po Jindrovi nastupili belgičani Ammo s úchylným rychlým techstepem, změnivším se posléze až ve speedcore. Velmi dobrá muzika, lidi pařili a bylo vidět, že opravdu přišli za muzikou.
Ve vedlejším, menším sále mezitím Kids Return z Francie (Peace Off rec.) vystřídala Hecate a Christoph Fringelli (VB, Zhark rec., Praxis rec.) - hráli stejně jako před rokem, velni temný a paranoidní techstep/darkstep a měli plný parket.
V hlavním sále hrál jakýsi chlapík pod pseudonymem Imminent také nějaký hybrid techstepu - zdá se že tento styl se začíná do hardcore scény promítat čím dál víc.
A pak nastoupil Venetian Snares (Kanada), člověk (?), který se na scéně vynořil prakticky přes rok a už má za sebou několik (dost) vinylů na různých labelech. Byli jsme na něj hodně zvědaví - a on nezklamal. Hrál slovy naprosto nepopsatelný a nepostižitelný styl. Nepoužíval moc tvrdých samplů nebo distortion, ale jeho muzika byla tvrdá jako prase. Žádný rytmus nedržel moc dlouho, ale lidi tancovali.
Hned poté se na pódium vedral Panacea. Nebudu komentovat jeho show, nebo spíše divadýlko s tanečníky, kameramanem a fotografem, ale hrál opravdu výborně - rychlý, taneční, dynamický techstep, do toho ještě frázoval MC Jasha (takový německý Dr. Kary, ale používá navíc efektový procesor). Jestli jsem si myslel, že do tý doby bylo na parketu narváno, tak teď jsem musel trochu poopravit své představy o využití prostoru - až k baru byla hlava na hlavě, pogo tancovaly i křehké dívky, stagediving. Panacea je profík.
Na druhém sále hráli Rotator (Peace Off rec, Fr.), ze kterých jsem toho moc nezažil, potom Slepcy (Polsko) s náročným a inteligentním techstepem (? - těžko popisovat hudbu, která se vymyká škatulkám). Ale byla to teda síla…
Další účinkující už si moc nepamatuju, protože jsem byl dost unavený a klub byl narvanej k prasknutí, takže jsem trávil hodně času venku na čerstvém vzduchu…
Ještě jsem ale zaslechl, jak junglový DJ Dose D. hraje skladbu od Ear Drum Kru, která vyšla na prvním vinylu Hardliner rec., což mi pochopitelně udělalo radost. A pak už jenom loučení s tou spoustou dobrých lidí, co jsme poznali, a cesta domů.
I když se tedy FP prakticky nekonala, jsme moc rádi, že jsme se mohli účastnit a poznat atmosféru Berlína a tvrdě elektronické scény, která se bouřlivě rozvíjí, je invenčně na vrcholu a mezi jejími aktéry existují téměř rodinné vztahy.
Danke, Berlin!
Požadavky Fuckparade:
  • No more harassment by authorities.
    Service instead of raids!
  • No party is illegal!
  • Cities that are good places to live in, no capital city delusion!
  • Love Parade never again as pseudo-demonstration, full uncovering of the Love Parade GmbH and their subcompanies' finances!
  • Love Parade out of the Tiergarten!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 das brott das brott | 22. listopadu 2006 v 9:08 | Reagovat

hej, to bylo tenkrat kdyz si byl jeste radikalni a nenosil jsi papuče... heh

2 Erhy Erhy | Web | 25. listopadu 2006 v 10:30 | Reagovat

ne.to bylo tenkrat, kdy po budejcich honil nácky a mlátil je kovovou trubkou po šiškách

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama