Památník na Klárově

18. ledna 2007 v 23:15 | Jay |  Kultůra a věci kolem
Při pročítání ankety "2006: Co koho potěšilo, co naštvalo" na Aktuálně.cz jsem narazil hned na dva nározy, které odsuzují památník českého protinacistického odboje. Mně se naopak památník líbí.


Autorem je jihočeský výtvarník Vladimír Preclík a jeho nápad myslím splňuje to, co takové veřejné dílo splňovat já. Když jsem okolo něho jel poprvé tramvají a viděl českou vlajku, potrhaný symbol, visící na půl žerdi, ihned jsem věděl, o co jde. Památník má mluvit ke všem bez ohledu na vzdělání a vytříbený vkus, má být srozumitelný všem (a jestli jeho smysl pochopí takový výtvarný nevzdělanec jako já, pak je srozumitelný všem).
Nedivím se, že konstruktivní a decentní kritika zaznívá z úst výtvarníka Davida Černého (cituji: "Ten fekální hnus, co ztopořil Preclík na Klárově"). Památník měl původně postavit tento člověk. Kvůli rozepřím se zadavatelem mu ale byla zakázka odebrána.

Nejsem žádný nacionalista, ale nemyslím, že pan Černý je zrovna prototyp umělce, který by měl stavět památníky. Stačí si vzpomenout na jeho díla: sousoší osob, které močí na na obrys České republiky nebo Svatý Václav sedící na mrtvém koni. Posledně jmenovaná socha se mi osobně velmi líbí, ale autorova práce se symboly by možná tenkrát české odbojáře donutila kapitulovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Líbí se vám památník na Klárově?

Ano 59.3% (32)
Ne 29.6% (16)
Dejte mi pokoj, mě politika nezajímá! 11.1% (6)

Komentáře

1 Jakub Jakub | 18. dubna 2010 v 12:33 | Reagovat

Ve srovnání s návrhem nerezového pomníku od Davida Černého dost ubohý. Možná ještě tak na nějaký bojiště v horách. Proč se Praha tolik brání moderním návrhům?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama