Gorazdův limit

4. února 2007 v 11:56 | Jay |  Kultůra a věci kolem
Tak jsem si konečně přečetl knihu Gorazdův limit od Vojtěcha Morsteina.

V tunách předepsané a povinné literaury filosofické, sociologické nebo politologické se mi naskytla mezera, než se budu muset věnovat zase lingvistice a anglicky psanému písemnictví. Přečíst si českou beletrii v českém jazyce je pro mne svátek, takže si vždycky dopředu tipuju knihu, kterou si z této oblasti vyberu. S Gorazdovým limitem jsem myslím nenarazil.

Čtivá kniha, napsaná poměrně bohatým jazykem, pojednává o katastrofické zácpě na dálnici D1. Popisuje jak práci policistů a jiných záchranných složek, tak osudy různých civilistů, kteří v zácpě uvíznou. Při dlouhém čekání dělají různí lidé různé věci, obzvlášť když mezi různé lidi počítáme fotbalové fanoušky nebo rozjetou mládež vracející se z rockové monstrakce.

Příběh je rozsekaný na několik takových osudů, ketré se občas prolínají, občas minou, někdy je sledujeme skrze celou knihu, někdy je opustíme po jedné kapitolce a už s k nim nevrátíme. Výsledkem je docela autentický popis noční můry automobilistů. V pozadí story stojí myšlenka, že takováto situace může nastat z prosté situace, kdy se na jednom místě sejde nadkritické množství automobilů - pak je katastrofa nevyhnutelná.

Škoda, že autor tuto myšlenku nerozepisuje trochu víc a že se více nevěnuje důsledkům katastrofy. I když, dělá to možná proto, že v reálu by se tím také nikdo nezabýval. Dálníce je opět průjezdná, nastartujeme své mašiny a život jde dál...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama