Knihy, které čtu

23. června 2007 v 10:23 | Jay |  Kultůra a věci kolem
Poté, co jsem se vyvlíkl z dvousměnného prvozu práce-studium, mám konečně trochu času na sebe. Jako hladový vlk jsem se vrhl na knihy, které jsem si chtěl přečíst a dokonce jsem si běžel doplnit zásobu do knihkupectví. Už žádná povinná literatura!

Neil Gaiman - American Gods
Tak na tomto šílenci ulítávám! čtenář ho bude znát jako autora komixu Sandman, který přetéká fantazií. Gaiman ale také píše beletrii. Kdysi jsem četl jeho Neverwhere (česky Nikdykde), které vypráví o londýnském metru a utajeném magickém světě v něm. Shodou okolností to bylo v době, kdy jsem viděl maďarský film Revizoři a četl Rudišovo Nebe pod Berlínem. Kombinace těchto zážitků zcela změnila můj náhled na cestování pod zemí:-)
Ale zpět k American Gods. Kniha vypráví o božstvech, démonech a nadpřirozených postavičkách, které si s sebou přivezli přistěhovalci na Nový kontinent. A tito bohové žijí. Víra lidí, jejich životní míza, však skomírá, a tak se poflakují jako prostitutky nebo vyhazovači. Proti nim stojí nová božsta - Internetu, dálnic, železnice.

Každá postava, která se zde jen mihne, má svůj předobraz v mytologii národů celého světa. Gaiman se ale ani neobtěžuje to naznačovat, čtenář to musí buď vědět, nebo si to najít na Wikipedii (většinou můj případ). Najdeme tam i slovanská božstva. Ježíš se tam mihne také (má se dobře, žije v luxusní vile s bazénem). Užíval jsem si každou stránku!
Miloš Urban - Mrtvý holky
Tentokrát mě Milan dost zklamal, většina povídek nestojí za nic. Překvapuje mě, že ten člověk dokáže napsat půlku románu z ženského pohledu (i když nevím, nakolik přesně, věřím, že dost) a potom vyplázne macho povídku, kde žena je kusem masa. Jestli se vám tato kniha dostane do ruky, nalistujte na poslední povídku o kouzle podzimu, protože ta se mi zase líbila moc.

John Irving - The World According To Garp
Já vím, je to ostuda a vůbec se nebudu snažit omlouvat, že jsem tu knihu dosud nečetl. Jsem na straně 40 a už vím, že je skvělá:-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama