Proč jít k volbám? Aneb jeden dobrý důvod

27. května 2009 v 18:29 | Jay |  Politika
Trochu mne znervózňuje přístup lidí, kteří nechodí k volbám, protože tím dle jejich názoru nic nezmění a že ta jejich strana se stejně k volbám nedostane. Jeden hlas prostě nemá žádnou váhu.

Já si myslím, že jeden hlas naopak váhu mít může - a to nejen tím, že pomůže vaší vyvolené politické straně, ale také může být účinným prostředkem v boji proti straně nenáviděné. V situaci, kdy nám tady vystrkují růžky náckové v různých převlecích, to může být docela vhod. Abych znázornil svou ideu, vytvořil jsem pro tento účel i grafy, takže dnes to bude i s obrázky…
Představte si nyní hypotetickou situaci, kdy se voleb účastní čtyři politické subjekty a kdy je v naší zemi kromě nás ještě 1000 volících občanů (to číslo může být při přetrvávající současné tendenci časem reálné).

Situace 1 - nejdu k volbám

Z průzkumů víme, že volby vyhraje strana A. My bychom se klonili spíš ke straně B, ale víme, že jejich preference jsou směšně nízké. Venku je krásně a proto jdeme na koncert Evy a Vaška pod širým nebem - k volbám nás nikdo nedostane!

Výsledek vidíme na prvním grafu:
V procentech to vypadá takto:
Vidíme, že komouši dostali dost hlasů na to, aby se dostali do parlamentu a náckové dosáhli kouzelné hranice, kdy můžou ve volbách do Evropského parlamentu inkasovat příspěvky od státu - bratru 30 Kč za hlas (ve volbách do Parlamentu ČR to je 100 Kč za hlas při překročení hranice 1,5%). Stál ten stagediving na evergreeny české písničky za to?

Situace 2 - jdu k volbám

A teď jak by to vypadalo, kdybychom k urně šli?

Asi takto:


Našemu favoritovi - straně B - jsme tedy věru mnoho nepomohli. Ale co se nestalo?!
Komouši už se do parlamentu nedostali a náckové si o příspěvcích můžou nechat jenom zdát. Z toho plyne ponaučení, že nejít k volbám znamená pomáhat extremistům. Protože oni k těm volbám přijdou…
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 fs fs | 20. července 2009 v 22:35 | Reagovat

Si se posral v kine ne?!

2 Samartur Samartur | 23. července 2009 v 23:27 | Reagovat

Jo kamo na tom neco je, jdu volit ceskou piratskou stranu, sice nic neymenim ale komousi a CSSD dostanou hlas proti !!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama